(Hiper)aktyvus vaikas šeimoje

hiperaktyvus vaikasAktyvus vaikas šeimoje yra didelis džiaugsmas, tačiau mažai kam žinoma, kad nuo aktyvumo iki hiperaktyvumo – tik vienas nedidelis žingsnelis.

Aktyvus vaikas yra natūrali būsena, tuo tarpu hiperaktyvumas – sveikatos sutrikimas, kurį būtina gydyti dar vaikystėje. Negydymo atveju pasekmės gali būti labai liūdnos, nes užaugę hiperaktyvūs žmonės yra linkę į kraštutinumus ir savęs žalojimąsi.

Kaip žinoti, ar jūsų vaikas yra hiperaktyvus? Tai gali pasakyti tik medikai. Svarbiausia – nepražiopsoti tam tikrų simptomų, duodančių signalus, kad kažkas yra negerai…

  1. Sunku išbūti vienoje vietoje. Jei vaikas neišsėdi vienoje vietoje, nuolatos mosikuoja rankomis, kojomis, kartais kūlio verčiasi kėdėje, gali būti kad jis yra hiperaktyvus.
  2. Sunku sukoncentruoti dėmesį į vieną dalyką. Hiperaktyvūs vaikai sunkiai susikoncentruoja į tam tikrą darbą, ar objektą. Jei kažkas patraukia jų dėmesį, jie sunkiai grįžta prie pradėto darbo.
  3. Vaikas trukdo kitiems kai per daug ir dažnai kalba, neleidžia baigti kalbėti, įsiterpia į svetimų žmonių pokalbį, nes nesulaukia savo eilės.
  4. Nereaguoja į kitų žmonių kalbą ir paliepimus, daro toliau tai, ką nori.
  5. Neįvertina pavojingos aplinkos, pavyzdžiui, lipa ant palangės, šokinėja iš aukštai, bėga neapsidairydamas per gatvę, siekia karštų daiktų ir t.t.

Yra ir daugiau simptomų, kurie kartais gali atrodyti visiškai natūralūs, tačiau jų rimtumą gali įvertinti tik gydytojas.

Priežastys, kodėl jūsų vaikas hiperaktyvus, gali būti labai įvairios. Tai ir komplikacijos gimdymo metu, ir paveldėjimas, ir žemos savivertės problema.

Akivaizdu tai, kad su tokiu vaiku reikia daug kantrybės.

Pirmas patarimas tėvams, kurį duoda specialistai yra neprarasti autoriteto. Tas pats galioja ir su normaliais aktyviais vaikais. Tėvai neturėtų nusileisti ir taikyti vaiko užgaidas. Jis gali verkti ir draskytis, bet tėvai neturėtų keisti savo paliepimo. Tokiu būdu vaikas supras, kad tėvai yra aukščiau jo ir po truputį pradės jų klausyti.

Bausmės hiperaktyviam vaikui yra blogis. Jos tik dar labiau skatina jį maištauti, nes toks vaikas tiesiog nesuvokia ryšio tarp jo elgesio ir pasekmių. Todėl pasakymas „Jei nesitvarkysi žaislų, negalėsi žiūrėti televizoriaus“ jam yra visiškai nesuprantamas.

Ignoravimas – veiksminga pagalba tiek vaikui, nuolatos tikrinančiam ribas, tiek aplinkiniams. Aišku, tėvams plyšta širdis, tačiau būtina ignoruoti kai kuriuos jo veiksmus, kad jam būtų suteikta pagalba.

Tėvai visada kviečiami pas specialistus, kurie duoda patarimų ir padeda susitvarkyti tokiu vaiku. Aktyvus vaikas elgiasi panašiai, tik jis neserga jokia smegenų sutrikimą lemiančia liga.


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas