Teigiamas ir neigiamas televizijos poveikis vaikams

Būnant vaiku yra labai sudėtinga išvengti televizijos. Dažnai namuose laisvalaikiu žiūrėti televizorių yra įprasta. Suaugusieji tai daro nuolatos, o neretai šis bene kiekvienuose namuose aptinkamas prietaisas yra įjungtas net ir tuomet, kai jo niekas nežiūri. Tai tapo daugelio žmonių įpročiu, kurio sunku atsisakyti. Be to, turbūt ir patys pastebėjote, kad neretai tėvai savo vaikus pasodina priešais televizorių tam, kad jie nurimtų ir būtų užimti. Taipogi, kai kurie tėvai perka savo vaikams įvairius kino filmus manydami, kad tai jų vaikams suteiks daug naudingos informacijos. Tačiau, kaip televizijos poveikis iš tikrųjų paveikia vaikus?

Televizijos poveikis

Deja, bet didžioji dalis ekspertų mano, kad televizijos ir kino filmų kultūra turi labai neigiamą televizijos poveikis mūsų vaikams ir gali užkirsti kelią tinkamam vaikų protiniam vystymuisi:

  • Televizija nesuteikia jokių mokomųjų privalumų vaikams iki 2 metų. Dar blogiau – ji atima daug brangaus laiko, kurį būtų galima skirti kitoms veikloms, kurių metu vystytųsi vaiko mąstymas. Pavyzdžiui bendraujant su aplinkiniais žmonėmis arba žaidžiant mokomuosius žaidimus. Vaikai išmoksta kur kas daugiau tiesiogiai bendraudami su kitais žmonėmis, nei matydami įvairius vaizdus televizoriaus ekrane.
  • TV užkerta kelią vaikų tobulėjimui. Tai reiškia, kad vietoje televizoriaus žiūrėjimo, vaikai galėtų ugdyti labai svarbius įgūdžius, tokius kaip kalbos, kūrybiškumas, motoriniai ir socialiai aspektai. Pastarieji įgūdžiai vystosi per pirmuosius dvejus vaiko gyvenimo metus, todėl šis laikas yra kritinis smegenų vystymuisi. Juk akivaizdu, kad vaiko kalbėjimo įgūdžiai netobulės vien tik klausant iš televizoriaus sklindančių garsų. Norint lavinti pastarąjį gebėjimą, būtina kalbėti su aplinkiniais.
  • Nesaikingas televizijos žiūrėjimas taip pat kenkia vaiko analitiniam mąstymui ir vaizduotei.
  • Natūralu, kad pernelyg ilgai žiūrint televizorių, nelieka laiko kitoms kur kas svarbesnėms veikloms, pvz., mokymuisi skaityti.
  • Nustatyta, kad vaikai, kurių aplinkoje visuomet girdimas televizoriaus garsas, kreipia kur kas mažiau dėmesio į pašalinius garsus, girdimus ne namų aplinkoje.
  • Be to, pastebima, kad vaikai nebegali pamokų metu tinkamai sutelkti dėmesio į mokytojus, nes jie būna pratę prie vizualinės informacijos, matomos televizijos ekrane.
Tačiau kai kurie ekspertai nemano, kad televizijos poveikis yra tokia bloga laisvalaikio leidimo priemonė. Jų teigimu, televizija turi teigiamą poveikį tuomet, jei atidžiai pasirenkamos tam tikros programos ir ribojamas televizijos žiūrėjimo laikas:
  • Kai kurios TV laidos gali suteikti daug naudingų žinių, informuoti apie svarbius dalykus ir būti puikus įkvėpimo šaltinis. Edukacinės laidos, apie tokius procesus kaip augalų augimas ar pyrago kepimas. Gali būti efektyvesnės nei knygos, garsajuostės ar mokytojų vedamos pamokos.
  • Atlikti tyrimai parodė, kad vaikai, kurie žiūri edukacines ir nesmurtines televizijos laidas, pasiekė kur kas geresnius rezultatus atlikdami skaitymo ir matematines užduotis.
  • Taipogi, tokie vaikai vyresniame amžiuje skiria didesnį dėmesį edukacinėms ir pažintinėms laidoms, nei tie vaikai, kurie vaikystėje žiūrėdavo animacinius ar kitokio pobūdžio filmus.
  • Pradinukai, kurių tėvai leisdavo jiems žiūrėti edukacines laidas, turi geresnius pažymių rodiklius, yra mažiau agresyvūs ir kur kas labiau vertina mokslą.
  • Manoma, kad saikingas animacinių filmų žiūrėjimas taip pat padeda vaikams atsipalaiduoti ir lengviau kovoti su patiriamu stresu ar jaučiamu skausmu.

Taigi, matyti, kad televizija vaikų raidai turi labai skirtingą poveikį. Jei kontroliuosite laiką, kurį jūsų vaikai praleidžia priešais televizorių. Skirsite daugiau dėmesio tinkamiausių laidų ir programų pasirinkimui – neabejotinai sulauksite puikių rezultatų.


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas