Kodėl nereikėtų nuvertinti lietuviškos virtuvės?

Lietuviai dažnai yra linkę nuvertinti tai, kas sava lietuviška virtuvė. Daugelis išgirdę apie tradicinę mūsų šalies virtuvę, pamini cepelinus, barščius ir juodą duoną – tuo dažnai viskas ir baigiasi. Tačiau turime galybę jau kiek primirštų patiekalų, kurios verta vadinti tikraisiais kulinariniais šedevrais.

Lietuviška virtuvė

Tradicijos lietuvių virtuvėje keitėsi bėgant amžiams. Skirtingą maistą valgė ponai ir valstiečiai, lietuviška virtuvė skirtinguose šalies regionuose net ir tas pats patiekalas ruoštas visiškai kitaip. Drąsiai galime teigti, kad senąją mūsų šalies kulinariją puoselėja kaimo turizmo sodybos, kuriose rengiamos edukacinės alaus virimo, duonos kepimo ir kitokios pamokėlės.

Paprastume slypi genialumas

Tradicinėje lietuviškoje virtuvėje gausu paprastų, neįmantrių valgių. Ir tai lėmė ne vien nepriteklius, tai tiesiog vienas esminių tautinės virtuvės bruožų. Bulvių lietuviai pirmą kartą paragavo prieš maždaug tris amžius, bet paplito jos tik XX amžiaus pradžioje. Todėl cepelinai – toli gražu ne autentiškas lietuviškas patiekalas.

Grįžtant prie regioninių virtuvių, daugiausiai miltinių patiekalų – blynų, virtinių, koldūnų, „ežiukų“ – gamindavo aukštaičiai. Populiariausios sriubos – pieniška su daržovėmis ir kopūstienė su mėsa.

Dzūkija – miško gėrybėmis turtingas regionas, todėl šeimininkės stalą gausiai nuklodavo patiekalais iš grybų. Populiari buvo grybų sriuba, troškinti, kepti, marinuoti rauginti grybai, pyragėliai ir virtiniai.

Suvalkiečiai gali didžiuotis savo kultūriniu paveldu – iš mėsos gabalėlių gamintu skilandžiu, kuris būdavo laikomas, kad subręstų, net iki metų. Garsi rūkyta suvalkietiška dešra, kumpis ir „kindziukai“. Iš Suvalkijos po visą Lietuvą paplito barščiai su auselėmis.

Kalbant apie žemaičių virtuvę, populiariausias valgis – iš grietinės ir sviesto suplaktas kastinis. Iš žemaičių regiono atkeliavę ir populiarieji žemaitiški blynai. Žemaičiai gamino gardžius troškinius su mėsa, kepė puikiausius burnoje tirpstančius pyragus su uogomis bei vaisiais.

Apibendrinant, pagrįstai galime didžiuotis lietuviška virtuvė juoda rugine duona, kuri yra lietuviško paveldo dalis, taip pat baltu varškės sūriu. Bet koks užsienietis susižavės paragavęs iš kapotos mėsos pagaminto skilandžio ir užgėręs jį tikru lietuvišku alumi ar namine gira. O ką jau kalbėti apie namuose keptus lietuviškus šakočius – tai desertas, vertas nuodėmės ir dar daugiau… Taigi neabejotinai lietuviškoje virtuvėje turime puikių kulinarinio paveldo „perliukų“.


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas

No Responses