Kaip elgtis su pasyviai agresyviais žmonėmis? Psichologas paaiškina

Psichologas Bendrauti su pasyviai agresyviais žmonėmis gali būti sudėtinga ir varginanti patirtis. Šie asmenys dažnai savo jausmus išreiškia netiesiogiai – sarkazmu, atidėliojimu ar kitais paslėptais būdais. Jei jums sunku susidoroti su pasyviai agresyviu asmeniu savo gyvenime, pateikiame dešimt patarimų, padėsiančių įveikti šias sudėtingas bendravimo situacijas:

  1. Įvardykite elgesį: Pirmiausia reikia atpažinti pasyvų agresyvų elgesį, kai jis pasireiškia. Atkreipkite dėmesį į subtilius ženklus, rodančius, kad žmogus elgiasi pasyviai agresyviai, pavyzdžiui, sarkastiškus komentarus, atidėliojimą arba tiesioginio bendravimo stoką.
  1. Nustatykite ribas: Svarbu nustatyti aiškias ribas su pasyviai agresyviais asmenimis. Leiskite jiems žinoti, koks elgesys yra priimtinas, o koks – ne, ir tvirtai laikykitės šių ribų.
  1. Neįsitraukite: Pasyviai agresyvus elgesys dažnai yra būdas manipuliuoti kitais ir priversti juos emociškai reaguoti. Jei įsitraukėte į ginčą su pasyviai agresyviu asmeniu, pasistenkite išlikti ramūs ir venkite tokio elgesio.
  1. Kalbėkite tiesmukiškai: Pasyviai agresyvūs žmonės dažnai savo jausmus išreiškia netiesiogiai. Kad išvengtumėte nesusipratimų, stenkitės su jais bendrauti tiesiai ir paprašykite paaiškinti, jei nesate tikri, ką jie turi omenyje.
  1. Ieškokite paramos: Susidūrimas su pasyviai agresyviu elgesiu gali būti emociškai alinantis. Svarbu turėti draugų ir artimųjų paramos sistemą, kuri padėtų jums įveikti šiuos sudėtingus bendravimo atvejus.
  1. Rūpinkitės savimi: Bendraujant su pasyviai agresyviais žmonėmis labai svarbu rūpintis savimi. Būtinai teikite pirmenybę savo poreikiams ir užsiimkite veikla, kuri padeda atsipalaiduoti ir įgauti naujų jėgų.
  1. Naudokite „aš“ teiginius: Bendraudami su pasyviai agresyviais asmenimis stenkitės vartoti „aš“ teiginius, kad išreikštumėte savo jausmus ir poreikius. Tai gali padėti išvengti kaltinimų ir gynybinių pozicijų.
  1. Ieškokite profesionalios pagalbos: Jei jums sunku susidoroti su pasyviai agresyviu asmeniu, kreiptis pagalbos į terapeutą gali būti labai naudinga. O jei nesinori užtrukti valandų valandas ieškantis sau psichologo, kuriuo nenusiviltumėte, rekomenduojame išbandyti Meetelp. Ši platforma ne tik padės atrasti sau tinkamiausią psichikos specialistą bet ir lydės viso terapijos proceso metu. 
  1. Skatinkite asertyvumą: Jei bandote padėti pasyviai agresyviam asmeniui, vienas iš būdų tai padaryti – paskatinti jį būti tvirtesniu. Tai gali reikšti, kad padėsite jiems mokytis nustatyti ribas, tiesiogiai išreikšti savo poreikius ir ginti savo interesus.
  1. Padarykite pertrauką: Jei jaučiatės prislėgti pasyviai agresyvaus asmens, galite padaryti pertrauką. Nustatykite ribas, kiek laiko praleidžiate su šiuo asmeniu, ir pasirūpinkite savimi.

Bendrauti su pasyviai agresyviais žmonėmis gali būti nelengva, tačiau naudodamiesi šiais patarimais galėsite efektyviau valdyti tokius santykius. Atminkite, kad svarbu nustatyti ribas, bendrauti tiesiogiai ir prireikus ieškoti pagalbos. Jei jums sunku susidoroti su pasyviai agresyviu asmeniu, nedvejodami kreipkitės pagalbos į terapeutą, o jei nežinote, nuo ko pradėti, apsvarstykite galimybę pasinaudoti Meetelp ir rasti tinkamą terapeutą, padėsiantį žengti pirmuosius žingsnius.

Jei palaikote santykius su pasyviai agresyviu asmeniu ir nesureikšminate jo elgesio, tai gali turėti daug neigiamų pasekmių. Jos gali būti šios: 

  • Nepatogus elgesys su žmonėmis, kurie elgiasi agresyviai
  • Padidėjęs konfliktų skaičius: Pasyviai agresyvus elgesys santykiuose gali kelti įtampą ir konfliktus. Jei nuolat jaučiatės nusivylę ar nesuprasti, tai gali lemti daugiau ginčų ir bendrą nesantaikos jausmą.
  • Emocinis išsekimas: Susidūrimas su pasyviai agresyviu elgesiu gali būti emociškai išsekinantis. Gali būti, kad nuolat jausitės įsitempę, bandydami iššifruoti už jų žodžių ir veiksmų slypinčią prasmę. Tai gali sukelti streso ir išsekimo jausmą.
  • Pasitikėjimo praradimas: Kai žmogus nuolat bendrauja netiesiogiai arba nesąžiningai, gali būti sunku juo pasitikėti. Dėl to gali sutrikti pasitikėjimas santykiais, kuriuos gali būti sunku atkurti.
  • Žala savigarbai: Pasyviai agresyvus elgesys dažnai yra skirtas manipuliuoti kitais arba juos kontroliuoti. Jei esate tokio elgesio adresatas, tai gali pakirsti jūsų savigarbą ir priversti jus jaustis bejėgiais ir nepalaikomais.
  • Įtampa santykiuose: Jei palaikote santykius su pasyviai agresyviu asmeniu, jo elgesys gali kelti įtampą ir kitiems santykiams. Gali būti, kad nuolat būsite šalia jo ypatingai jautri arba vengsite su juo leisti laiką, kad išvengtumėte konfrontacijos.

Apskritai svarbu spręsti pasyvaus agresyvaus elgesio problemą, kad išvengtumėte šių neigiamų pasekmių. Kreipimasis pagalbos į terapeutą gali būti ypač naudingas mokantis, kaip sveikai ir veiksmingai kovoti su pasyviu agresyviu elgesiu.


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas