Kas yra žaibas?

Žaibas – tai milžiniška elektros kibirkštis atmosferoje tarp debesų, ore arba žemėje. Ankstyvoje vystymosi stadijoje oras veikia kaip izoliatorius tarp teigiamų ir neigiamų krūvių debesyje bei tarp debesies ir žemės. Kai priešingų krūvių susikaupia pakankamai, šis oro izoliacinis gebėjimas sutrinka ir įvyksta staigus elektros išlydis, kurį vadiname žaibu. Žaibo blyksnis laikinai išlygina įkrautas sritis atmosferoje, kol vėl susikaupia priešingi krūviai.

Žaibas gali įvykti tarp priešingų krūvių perkūnijos debesyje (žaibas debesies viduje) arba tarp priešingų krūvių debesyje ir žemėje (žaibas iš debesies į žemę).

Žaibas yra vienas seniausiai stebimų gamtos reiškinių Žemėje. Žaibų galima pamatyti ugnikalnių išsiveržimų, itin intensyvių miškų gaisrų, paviršinių branduolinių sprogimų, stiprių sniego audrų, didelių uraganų ir, aišku, perkūnijų metu. .


Žaibas sukelia griaustinį! Žaibo kanalo energija trumpam įkaitina orą iki maždaug 50 000 laipsnių pagal Farenheitą, t. y. daug karščiau nei Saulės paviršiuje. Dėl to oras sprogsta į išorę. Didžiulis slėgis pradinėje išorinėje smūgio bangoje sparčiai mažėja didėjant atstumui ir maždaug per dešimt metrų tampa pak

Kas sukelia žaibą?


Žaibo susidarymas yra sudėtingas procesas. Paprastai žinome, kokių sąlygų reikia žaibui atsirasti, tačiau vis dar ginčijamasi, kaip tiksliai debesys sukaupia elektros krūvį ir kaip susidaro žaibas. Mokslininkai mano, kad pirminis procesas, kurio metu perkūnijose susidaro krūvių sritys, yra susijęs su mažomis krušos dalelėmis, vadinamomis graupeliu, kurių skersmuo yra maždaug nuo ketvirčio milimetro iki kelių milimetrų, ir kurios auga kaupdamos dar mažesnius peršaldyto skysčio lašelius. Kai šios graupelio dalelės susiduria ir atsitrenkia į mažesnes ledo daleles, graupelis įgyja vieną krūvio ženklą, o mažesnė ledo dalelė – kitą. Kadangi mažesnės ledo dalelės kyla greičiau nei graupelio dalelės, ledo dalelių krūvis atsiskiria nuo graupelio dalelių krūvio ir ledo dalelių krūvis susikaupia virš graupelio krūvio.

https://www.zaibosauga.com/apsauga-nuo-zaibo/


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas