Kokie yra subtilūs psichinės prievartos santykiuose požymiai? Psichologas dalinasi

Psichologas dalinasi: Psichologinė prievarta santykiuose gali būti subtili ir klastinga prievartos forma, dažnai neatpažįstama arba atmetama kaip normali santykių dalis. Tai gali pasireikšti įvairiomis formomis, tokiomis kaip manipuliavimas, kontrolė, menkinimas ir „gaslighting“, ir gali turėti rimtų trumpalaikių ir ilgalaikių padarinių aukos psichinei sveikatai ir gerovei.

Vienas iš subtilių psichinės prievartos santykiuose požymių yra, kai vienas iš partnerių nuolat bando kontroliuoti kitą arba juo manipuliuoti. Tai gali būti žodinė prievarta, emocinis manipuliavimas ar net grasinimai. Smurtautojas gali bandyti kontroliuoti kiekvieną partnerio gyvenimo aspektą, įskaitant jo santykius su kitais žmonėmis, kasdienybę ir sprendimus.

Kitas psichologinio smurto požymis – kai vienas iš partnerių menkina ar žemina kitą. Tai gali pasireikšti nuolatine kritika, tyčiojimusi ar sarkazmu ir gali būti pražūtinga aukos savigarbai ir pasitikėjimui savimi. Smurtautojas gali stengtis priversti savo partnerį jaustis menkesniu ar beverčiu, taip priversdamas jį abejoti savo gebėjimais ir verte.

Dar viena psichinės prievartos forma yra “gaslighting”, kai smurtautojas manipuliuoja savo partneriu, kad šis abejotų savo suvokimu ir prisiminimais. Jis gali meluoti ar neigti įvykusius įvykius arba bandyti manipuliuoti partnerio emocijomis taip, kad šis suabejotų savo realybe.

Psichinės prievartos poveikis santykiams gali būti trumpalaikis ir ilgalaikis. Trumpalaikėje perspektyvoje aukos gali patirti nerimo, depresijos ir žemos savivertės jausmus. Jos taip pat gali jaustis izoliuotos ir vienišos, nes smurtautojas gali bandyti atitolinti jas nuo paramos sistemų. Ilgalaikėje perspektyvoje psichinė prievarta gali sukelti rimtesnių psichikos sveikatos problemų, tokių kaip potrauminio streso sutrikimas (PTSS) ir net mintys apie savižudybę.

Jei įtariate, kad jūs arba jūsų pažįstamas asmuo santykiuose patiria psichinę prievartą, svarbu kreiptis pagalbos. Terapeutas gali suteikti saugią ir palankią aplinką, kurioje galėsite aptarti savo išgyvenimus ir išgyventi traumą. O jei nesinori užtrukti valandų valandas ieškantis psichologo, kuriuo nenusiviltumėte, rekomenduojame išbandyti Meetelp. Ši platforma ne tik padės atrasti sau tinkamiausią psichikos specialistą bet ir lydės viso terapijos proceso metu. 

Niekas nenusipelno patirti psichologinės prievartos, o pagalbos ieškojimas yra svarbus žingsnis gydantis ir ieškant sveikesnės bei laimingesnės ateities. Nekentėkite tylėdami – kreipkitės pagalbos ir ženkite pirmąjį žingsnį geresnio gyvenimo link.

Svarbu pripažinti, kad psichinė prievarta gali nutikti bet kam, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar kilmės. Ją gali būti sunku atpažinti, nes ji dažnai pasireiškia palaipsniui ir gali būti nesusijusi su fiziniu smurtu. Vis dėlto, jei santykiuose pastebėjote bent vieną iš subtilių psichinės prievartos požymių, svarbu imtis veiksmų ir ieškoti pagalbos.

Vienas iš svarbiausių dalykų, kuriuos reikia atsiminti, yra tai, kad nesate vieni. Yra išteklių ir paramos, kurie padės jums išgyventi šį sunkų laikotarpį. Taip pat svarbu prisiminti, kad psichinė prievarta niekada nėra jūsų kaltė – nusipelnėte, kad su jumis būtų elgiamasi pagarbiai ir maloniai.

Jei esate smurtaujančiuose santykiuose ir nežinote, ką daryti, galite imtis keleto veiksmų, kad apsisaugotumėte ir kreiptumėtės pagalbos:

  1. Kreipkitės į patikimą draugą, šeimos narį ar psichologą, kad jis suteiktų paramą. Gali būti naudinga pasikalbėti apie savo išgyvenimus su žmogumi, kuris yra supratingas ir neteisiantis.
  1. Apsvarstykite galimybę kreiptis į terapeutą ar gydytoją, kad galėtumėte susidoroti su emociniu prievartos poveikiu. Terapeutas gali suteikti saugią ir palankią aplinką, kurioje galėsite išgyventi savo jausmus ir rasti būdų, kaip pasveikti.
  1. Jei jums gresia tiesioginis pavojus, kreipkitės pagalbos į policiją arba smurto artimoje aplinkoje karštąją liniją.
  1. Sukurkite saugumo planą. Į jį gali būti įtraukta būtiniausių daiktų pakuotė, jei tektų staiga išvykti, nustatyta saugi vieta, kur galėtumėte nuvykti, ir pasirūpinta transportu.
  1. Atminkite, kad turite teisę nutraukti santykius, jei jaučiatės nesaugus arba nesulaukiate palaikymo. Gali būti sunku palikti smurtaujančius santykius, tačiau svarbu teikti pirmenybę savo gerovei ir saugumui.

Jei santykiuose susiduriate su psichologine prievarta, žinokite, kad yra prieinama pagalba. Nebijokite kreiptis ir prašyti paramos. Atminkite, kad nusipelnėte, jog su jumis būtų elgiamasi pagarbiai ir maloniai.


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas