Šimtmečius menanti Valentino dienos istorija

Valentino diena

Valentino diena

Artėjant vasariui, dauguma įsimylėjėlių pradeda suktis galvas, kuo nustebinti ir pradžiuginti savo antrąją pusę, o parduotuvių lentynos nuklojamos mielomis ir romantiškomis smulkmenomis, kurios iš tolo atrodo tarsi boluojanti raudonų aguonų jūra.

Tiesa, skeptikai dažnai šią šventę vadina komercine ir ragina nepasiduoti masiniam širdelių ar pliušinių žaisliukų pirkimui. Visgi, šiandien ne apie tai. Dažnas žmogus, ruošdamasis Šv. Valentino diena, net nesusimąsto, iš kur atkeliavo ši graži tradicija, kurios ištakos siekia Antikos laikus.

Senovės Romoje vasario 14 diena buvo skirta dievų karalienei, motinystės, moterų, santuokos ir vaisingumo deivei Junonai pagerbti. Tais laikais jauni vaikinai ir merginos retai gaudavo galimybę daugiau praleisti laiko kartu be tėvų ar auklių priežiūros. Todėl užmegzti romantiškus santykius buvo šiek tiek sudėtinga. Situaciją pataisydavo vasario 14 šventė, kurios metu jaunuoliai iš ąsočio išsitraukdavo kaimo merginų vardus, surašytus ant pergamento lapelių ir šventės metu tapdavo pora. Dažnai „vienos šventės pora“ pajusdavo simpatiją, įsimylėdavo, o vėliau ir susituokdavo.

Visgi, ankstyvos jaunų vaikinų santuokos nelabai patiko tuometiniam Romos imperatoriui Klaudijui II, kadangi vyrai nenorėdami palikti savo mylimųjų vengdavo eiti į karą. O kaip senovės Roma gali save laikyti valstybių valstybe, jei neturi gausios kariuomenės, tiesa? Tad imperatorius Klaudijus II, kuris vėliau gavo „Žiauriojo“ pravardę, visoje Romos imperijoje uždraudė susižadėti ir tuoktis, tačiau kvailoki draudimai paprastai ir yra skirti tam, kad juos kažkas sulaužytų. Tad ilgai laukti nereikėjo, kad atsirastų kunigas vardu Valentinas, kuris paslapčiomis tuokdavo įsimylėjėlių poras. Tiesa, už šiuos kilnius darbus kunigas Valentinas vasario 14 dieną buvo nukankintas ir nukirsdintas, tačiau šventė išliko.

Ankstyvosios krikščionybės laikais kunigai nusprendė atsisakyti pagoniškų tradicijų ir vasario 14 dieną pavadino Šv. Valentino vardu. Taip atsirado ir naujas paprotys – vaikinai išsirinkdavo sau šventąją globėją, kuri turėdavo juos saugoti nuo negandų visus ateinančius metus.

Taigi, šiandieninė Šv. Valentino diena išties nutolusi nuo savo tradicijų, kita vertus, šventė skirta meilei žmones visada daro geresniais ir primena, kad mylėti reikia nuolatos.

Palikti žinutę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *