Kada verta rinktis ekovatą?

Šiltinant namus vienas iš pagrindinių svarstytinų variantų turėtų būti ekovata. Kodėl? Kokia tai medžiaga, kuo ji gera? Kada rinktis ekovata.

Visų pirma, ekovata yra celiuliozės pagrindu pagaminta vata, kuria užpildomos apšiltinamo namo ertmės. Celiuliozė gaminama Lietuvoje iš seno popieriaus ir kartono makulatūros, kuri išrūšiuojam šiukšlių rūšiavimo centruose arba surenkama iš specializuotų popieriaus šiukšliadėžių. Taigi rinkdamiesi ekovatą prisidedate prie ekologijos ir gamtos apsaugos. Celiuliozė sudaro net 85 proc. ekovatos sudėties. Kita dalis – cheminiai elementai ir medžiagos, kurie yra skirti apsaugoti vatą nuo temperatūros, drėgmės ir… graužikų. Jei tai būtų paprastas popierius, jis tikrai gerai degtų, tačiau ekovata yra sukurta naudojant specialias technologijas ir laikoma atsparia karščiui ir ugniai (B klasė). Taip pat ekovata užpildytose ertmėse nesiveisia graužikai ir kiti parazitai. Kadangi ekovata pripildytos ertmės nerenka drėgmės, sumažėja ir grybelio pavojus. Tai itin aktualu mediniuose pastatuose. Kada rinktis ekovata.

Ši medžiaga yra visiškai ekologiška, todėl nekenkia nei aplinkai, nei žmonėms. Ją galima montuoti plikomis rankomis (priešingai, nei mineralinė vata, kuri reikalauja specialios aprangos ir priemonių).

Ekovatą montuoti galima 4 skirtingais būdais:
  1. Sausuoju atviriems paviršiams. Tiesiog imama vata, išmaišoma maišytuvu ar lazdele ir supilama į jau paruoštą ertmę.
  2. Sausuoju uždariems paviršiams. Vata purškiama specialiu siurbliu, kad užpildytų uždaras ertmes.
  3. Šlapiuoju. Sudrėkinta vata purškiama ant paviršiaus naudojant specialų siurblį. Tai vienas iš populiariausių ekovatos būdų Lietuvoje.
  4. Šlapiuoju su klijais. Ekovata yra sudrėkinama specialiais klijais ir purškiama ant atvirų paviršių. Paprastai toks būdas naudojamas luboms ir palėpėms šiltinti, nes vata turi laikytis iki pereinant prie kito šiltinimo etapo – izoliacijos.

Sausuoju būdu šiltinant pastatą, specialios technikos nereikia, todėl visus darbus atlikti gali ir namo šeimininkai, neturintys statybos patirties. Tai nesunkus ir nepavojingas darbas. Pasirinkus kitus būdus teks kviesti profesionalų komandą su specialia technika. Pats purškimo procesas yra gana greitas, tad apšiltinti palėpę užtrunka vos keletą valandų.

Lietuvoje ekovata yra gaminama keliose įmonėse, todėl galima rinktis iš lietuviškos ar vokiškos. Vokiečiai su ekovata dirba jau nuo 1920 metų, todėl turi sukaupę nemažai patirties. Ši technologija labai tinka medinių namų apšiltinimui, nes vata yra nesunki, jai nereikia labai sudėtingų konstrukcijų, tiesiog ant sienos turi būti 60 cm ertmės tarp 50×50 mm tašelių („penketukų“). Nesudėtinga ir paprasta.


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas