Kodėl nedygsta sėklos?

Sėklos

Seklos

Atėjo pavasaris ir kiekvienas, kuris vasarą ar rudenį nori mėgautis savo daržovėmis, pradėjo pasiruošiamuosius darbus.

Sėklos greitai taps paklausios. Sodininkai traukia šiltnamius, ruošia dirvą, perka sėklas ir tikisi, kad sodinukai greitai išlįs iš po žemių, bet kartais širdį glostantys žali daugeliai taip ir nepasirodo. Kodėl?

Prastos kokybės sėklos

Pačios pigiausios sėklos yra parduodamos dailiose popierinėse pakuotėse, tačiau popierius negali apsaugoti viduje esančių sėklų nuo tokių sėkloms kenksmingų veiksnių kaip drėgmė ar temperatūros svyravimai. Be to, pigios sėklos paprastai pasižymi ir prastesne kokybe, t. y. žemu daigumo lygiu. Norint iš anksto apsidrausti ir nemokėti du kartus, patyrę daržininkai rekomenduoja rinktis sėklas hermetiškose pakuotėse. Apie tai ar pakuotė hermetiška ar ne, būna parašyta ar nupiešta ant pačios pakuotės viršelio, be to, tokios yra brangesnės. Kita vertus, jų daigumo lygs gana aukštas.

Pačios daigiausios sėklos, kurios garantuoja derlių, – beicuotos. Beicuotos sėklos iš anksto apipurškiamos organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Paprastai šias sėklas renkasi profesionalūs ūkininkai, kurių tikslas – užaugintą gausų derlių ir jį parduoti. Visgi, jei daržoves ketinate naudoti tik savo reikmėms, tokių sėklų rinktis nerekomenduojama, nes ekologija ir beicuotos sėklos yra du nesuderinami dalykai.

Siekiantys gyventi sveikiau bei valgyti natūralias daržoves, visada gali rinktis ekologiškas sėklas. Tiesa, šios išties brangios, nes jas paruošti yra sudėtingiau, o daigumo lygis vis tiek yra gana aukštas. Reiktų žinoti, kad ekologiškos sėklos savaime negarantuoja ekologiškų daržovių, jei sodinukų ir ūgtelėjusių augalų neprižiūrėsite pagal visus ekologijos principus. Tai reiškia, kad, įsigiję ekologiškas sėklas, turėsite pamiršti apie visas dirbtines trąšas, teks pasirūpinti kompostu arba laiko patikrinta ir patikima trąša – mėšlu, kurio galima įsigyti iš ūkininkų.

Netinkamai paruošta dirva

Jei perlaistysite dirvą ir būsimuosius sodininkus laikysite prastai saulės apšviestoje vietoje, sėklos supus ir neišdygs. Lygiai toks pat galas laukia, jei sėklas perdžiovinsite. Tad geriau laikytis ant sėklų pakuočių pateiktomis rekomendacijomis ir neeksperimentuoti patiems, ypač tada, jei daržininkystėje esate naujokas. Kitas variantas – pasikonsultuoti su patyrusiais daržininkais, kurie jau ne vienerius metus gali valgyti savo užsiaugintas daržoves, jie tikrai patas ir kada sodinti sėklas, ir kaip paruošti dirvą.

Kartais reikia kantrybės

Jei tokios tradicinės lietuviškos daržovės kaip pomidorai, agurkai, cukinijos ir pan., jūsų nedomina, jei ilgai svajojote apie egzotiškų vaisių sodelį, turėtumėte žinoti, kad kai kurios ypatingos arba retos sėklos gali dygti ne kelias dienas, o kelis mėnesius. Pavyzdžiui, avokadas išdygsta per 1-2 mėnesius, tiesa, dažniausiai jis neduoda vaisių, nes jam netinka lietuviškas klimatas ir oro sąlygos. Granatas išdygsta per kelias dienas, bet vaisius užmezga tik po metų.

Norintys auginti egzotinius vaisius, turi pasirūpinti atitinkamomis klimato sąlygomis, jei tikisi ne tik gražaus, bet ir derlingo medelio bei gausaus derliaus. Tad vertėtų įvertinti ar sugebėsite tinkamai rūpintis sodinuku ir sukurti jam tėvynę primenančias klimato sąlygas. Atminkite, kad egzotinių ir retų vaisių ar daržovių sėklos yra labai brangios, o gero rezultato negarantuoja.


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas