Kuo skiriasi topografija ir geodezija?

Tikriausiai visi, turintieji nuosavus žemės sklypus (nesvarbu, ar su statiniais, ar be jų), yra girdėję sąvokas topografija ir geodezija.

Topografija ir geodezija. Kas tai yra ir kuo skiriasi?

  • Geodezija – tai mokslas apie žemės formą ir dydį atliekant matavimus tam, kad būtų sudaromi žemės paviršiaus planai ir žemėlapiai.
  • Topografija – tai viena iš geodezijos šakų, taikomasis jos mokslas.
Topografija ir geodezija. Kas tai yra ir kuo skiriasi?
Topografijos ir geodezijos skirtumai

Kai geodeziniai matavimai reikalingi tam, kad būtų atvaizduotos tikslios sklypo ribos, tai topografiniai matavimai leidžia matyti, koks sklypo žemės paviršius, kokių inžinerinių tinklų yra tame sklype, koks žemės paviršiaus aukštis. Atvaizduojama ir kita svarbi informacija, kuri reikalinga tam, kad būtų galima keisti sklypo paskirtį ir pradėti projektavimą, po to – ir bet kokius statybos darbus.

Geodezinių matavimų įstatymas

Visi geodeziniai matavimai mūsų šalyje atliekami vadovaujantis Lietuvos Respublikos vyriausybės nutarimu, kurio numeris yra 534. Geodezininkai, atliekantys kadastrinius matavimus, siekia tiksliai nustatyti ir įforminti žemės sklypo ribas, suskaičiuoti, kokio dydžio sklypu gali naudotis jo savininkas. Atliekant kadastrinius matavimus, sklypo ribos nustatomos 1 cm tikslumu, o sklypo plotas apskaičiuojamas 1 kv. m tikslumu, matavimams atlikti naudojami tikslūs ir kokybiški prietaisai.

Maždaug dešimt dienų prieš tai, kai turi būti atliekami topografiniai matavimai, žemės sklypų, su kuriais ribojasi matavimus užsakiusio asmens sklypas, savininkai gauna informacinius pranešimus apie tai, kad bus atliekami matavimai ir ženklinimo darbai. Per minėtąjį 10-ies dienų laikotarpį matininkas surenka informaciją iš institucijų, saugančių preliminarius bei pirminius duomenis apie sklypą. Atliekant lauko matavimus, matuojami ir išlikę riboženkliai. Nustatyti išnykusias sklypo ribas padeda ir preliminarusis planas. Kai matuojamo sklypo ribos nustatomos, jos derinamos su greta esančių sklypų savininkais. Jie turi teikti pastabas: į jas atsižvelgęs matininkas priima tam tikrą sprendimą.

Jei gretimų žemės sklypų savininkai neatvyksta pateikti pastabų ar pageidavimų, jiems siunčiami registruotieji laiškai. Juose nurodyta, kad asmuo pageidavimus dėl žemės dalijimo, pastabas apie riboženklių koordinates ir kitą informaciją gali pateikti raštu. Per mėnesį nepateikus jokios informacijos, surinkta medžiaga perduodama žemėtvarkos skyriui.

Straipsnis parašytas www.kambariokai.eu komandos


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas