Patarimai, kaip išsirinkti geriausią biologinį nuotekų valymo įrenginį

Gera valymo įranga neskleidžia jokio kvapo

Visas buitines nuotekas, įskaitant tualeto nuotekas, paversti švariu bekvapiu vandeniu galima tik naudojant aukštos kokybės valymo įrenginius ir tinkamai juos prižiūrint. Skaidrus ir bekvapis vanduo rodo gerą valymo kokybę.

Rinkdamiesi biologinio valymo įrenginius savo namams, visi svarsto, kokį įrenginį pirkti, kad būtų lengva naudotis ir nekiltų problemų. Įrangos gamintojai teigia, kad dažniausia eksploatavimo problema yra nemalonus kvapas. Techninė pačios įrangos problemos nėra tokios dažnos.

Lietuvoje yra daug biologinio valymo įrangos gamintojų. Penki iš gamintojų, veikiančių Lietuvoje, yra sertifikavę savo įrangą laboratorijose pagal Europos standartus. Prieš išduodant privalomo atitikimo standartams sertifikatus, įrenginiai yra išbandomi beveik metus.

Perteklinio dumblo valymas

Laiku išsiurbkite perteklinį dumblą, kad įsitikintumėte, jog jis niekada nepateks į infiltracijos lauką (išleidimo zoną) ir jo neterš, nes dumblui užteršus infiltracijos lauką, nuotekos pradeda tekėti atgal. Tokios bėdos neretai nutinka vartotojams. Tačiau ekspertai sako, kad jeigu dumblo perteklių laiku išsiurbsite, valymo įranga tarnaus labai ilgai.

Kaip nustatyti, kad jau laikas dumblą pumpuoti? Vandenvala specialistai rekomenduoja išvalytą vandenį pasėmus palaikyti pusvalandį ir palaukti, kol nusistovės. Jei po pusvalandžio 60% viso skysčio sudaro  dumblas – reiškia yra perteklius ir laikas jį išpumpuoti iš valymo įrenginių. Siurbti dumblą iš biologinio valymo įrenginio rekomenduojama nuo 1 iki 3 kartų per metus.

Kvapas kyla iš negyvų bakterijų

Visuose biologinio valymo įrenginiuose organiniams teršalams oksiduoti naudojami tam tikras aktyvus dumblas – gyvi mikroorganizmai (bakterijos). Biologinis nuotekų valymo procesas vyksta dėl aktyvuoto dumblo aeracijos visoje valymo įrenginio darbinėje kameroje. Prietaisas užtikrina nuotekų ir dumblo sąlytį, kad būtų pasiektas aukštas išvalymo lygis.

Tačiau bakterijos nėra nemirtingos ir nuo tam tikrų dalykų ar sąlygų gali žūti. Negyvos bakterijos nebeoksiduoja teršalų, nevyksta reikiami cheminiai procesai. Dumblas pradeda pūti, tada atsiranda nemalonus kvapas. Valymo įrenginiuose yra dvi dažniausiai pasitaikančios blogo kvapo priežastys: chemikalai, kurių griežtai nereikėtų naudoti, ir per didelis leistinų chemikalų kiekis.

Jei bakterijos mirė, yra du būdai joms susigrąžinti: Išvalę dumblą, palaukite, kol likusieji mikroorganizmai pasidaugins, arba užpilkite naujų bakterijų. Pirmasis atvejis valymo įrengimai daug kam nėra idealus, nes toks procesas reikalauja daug laiko ir nuotekų, kuriose labai mažai chemikalų.

Kokia buitinė chemija neturėtų būti naudojama

Reikėtų vengti labai stiprių valymo ir dezinfekavimo priemonių ir naudoti jas saikingai.

Renkantis buitines chemines priemones, reikia pasirūpinti, kad jose nebūtų chloro ir vandenilio peroksido, dar vadinamo aktyviuoju deguonimi, kuris yra dezinfekavimo priemonė.

Įrangos naudotojams nereikia tikrinti kasdienių cheminių priemonių sudėties. Tiesiog reikia žinoti, kad pažymėti juodu X arba juodu žmogaus kontūru yra netinkami.

Geriausia naudoti universalius skalbimo miltelius, nes spalvotiems audiniams naudojami skalbimo milteliai neturi aktyviojo deguonies. Skystos skalbimo priemonės yra dar geriau. Labai svarbu valymo įrengimai neviršyti rekomenduojamos dozės.

Nuotekų išvalymo lygis

Pagrindinis nuotekų valymo lygį rodantis rodiklis yra BDS arba kitaip biocheminio deguonies suvartojimo rodiklis. Mažesniuose valymo įrenginiuose riba neturėtų viršyti 25 mg/l O2. Prieš išleidžiant į aplinką, nuotekos turi būti išvalytos pagal nustatytus standartus.

Net ir plika akimi nesunku pamatyti, ar veikiančiame biologinio valymo įrenginyje nuotekos yra tinkamai valomos. Jei vanduo skaidrus – viskas gerai, jei drumstas ir atsirado kvapas, reiškia pateko medžiagų, kurių neturėjo patekti, tokių kaip chloras ar aktyvusis deguonis.

Kita blogo kvapo priežastis taip pat yra susijusi su netinkamu valymo įrenginio veikimu. Tai gali būti aktyvuoto dumblo pritekėjimo kanalo užsikimšimas – kai nebevyksta aeracija. Kanalas greičiausiai užblokuotas dėl popieriaus, plaukų ar kitų sankaupų. Valant įrenginio perteklinį dumblą, taip pat reikia išvalyti kanalus.

Visuose biologiniuose nuotekų valymo įrenginiuose rasite orapūtę. Tai kompresorius, skirtas tiekti įrangai suslėgtą orą, reikalingą valymo procesui. Nutrūkus elektros tiekimui, tai yra be orapūtės, aktyvusis dumblas gali išgyventi dar 24–48 valandas. Orapūtė retai sugenda, todėl ir kvapo priežastimi tampa retai.

Ar verta įrengti riebalų gaudyklę?

Jeigu manote, kad į biologinio valymo įrenginį pateks daug teršalų, tokių kaip plaukai, riebalai, popierius ir kt. tuomet prieš valymo įrenginį galite įrengti riebalų gaudyklę. Šis prietaisas surinks visus šiuos nešvarumus. Riebalų gaudyklė gali neutralizuoti visus teršalus ir padėti įrenginiui veikti stabiliau. Riebalų gaudyklės atskirai prižiūrėti nereikia. Jei yra riebalų gaudyklės, dumblo perteklius valymo įrenginiuose kaupiasi lėčiau. Vidutiniškai pakanka išpumpuoti jį iš riebalų gaudyklės kartą per metus. Tiesa, valymo įrengimai riebalų gaudyklė padidins visos įrangos kainą, tačiau šiuo atveju nuotekų valymas bus patikimesnis ir reikalaus dar mažiau savininko priežiūros.


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas