Kognityvinis disonansas. Kas tai yra ir kaip su juo kovoti?

Kognityvinis disonansas – tai psichologinė sąvoka, reiškianti diskomfortą arba įtampą, kuri kyla, kai turime du ar daugiau prieštaringų įsitikinimų, idėjų ar vertybių. Jis atsiranda, kai nesutampa tai, ką galvojame, ir tai, ką darome, arba tai, kuo tikime, ir tai, ką patiriame.

Pavyzdžiui, jei manote, kad rūkymas kenkia sveikatai, bet ir toliau rūkote, galite patirti kognityvinį disonansą. Taip yra todėl, kad jūsų įsitikinimas, jog rūkymas yra žalingas, prieštarauja jūsų elgesiui – rūkymui. Panašiai, jei vertinate sąžiningumą, bet tam tikroje situacijoje imate meluoti, galite jausti kognityvinį disonansą.

Kognityvinis disonansas gali būti labai nemaloni patirtis, nes verčia mus susidurti su savo įsitikinimų ir veiksmų konfliktu ir jį išspręsti. Jis taip pat gali sukelti neigiamų emocijų, tokių kaip kaltė, gėda ir nerimas.

Taigi, kaip susidoroti su kognityviniu disonansu? Štai keletas strategijų, kurios gali padėti:

  1. Pakeiskite savo elgesį: Vienas iš būdų išspręsti kognityvinio disonanso problemą – pakeisti savo elgesį taip, kad jis atitiktų jūsų įsitikinimus ir vertybes. Pavyzdžiui, jei manote, kad rūkymas kenkia sveikatai, galite mesti rūkyti ir taip išspręsti prieštaravimą tarp įsitikinimų ir elgesio.
  2. Pakeiskite savo įsitikinimus: Kitas būdas išspręsti kognityvinį disonansą – pakeisti savo įsitikinimus, kad jie atitiktų jūsų elgesį. Pavyzdžiui, jei ir toliau rūkote, nors tikite, kad tai kenkia sveikatai, galite pakeisti savo įsitikinimus, kad pateisintumėte savo elgesį. Galbūt sakysite sau, kad rūkymo pavojus yra pervertintas arba kad kada nors ateityje mesti rūkyti.
  3. Ieškokite informacijos: Kartais kognityvinis disonansas kyla dėl to, kad mums trūksta informacijos arba supratimo apie tam tikrą temą. Tokiais atvejais konfliktą išspręsti gali padėti papildomos informacijos ieškojimas arba prašymas ją paaiškinti. Pavyzdžiui, jei jaučiate kognityvinį disonansą dėl tam tikro politinio klausimo, galite ieškoti daugiau informacijos apie šį klausimą ir skirtingus požiūrius į jį.
  4. Ieškokite paramos: Susidūrus su kognityviniu disonansu, gali būti naudinga kreiptis į draugus, šeimą arba terapeutą. Jie gali pateikti kitokią perspektyvą, padėti jums apdoroti emocijas ir patarti, kaip išspręsti konfliktą. Jei nenorite užtrukti valandų valandas ieškantis sau psichologo, kuriuo nenusiviltumėte, rekomenduojame išbandyti Meetelp. Ši platforma ne tik padės atrasti sau tinkamiausią psichikos specialistą bet ir lydės viso terapijos proceso metu. 
  5. Praktikuokite atjautą sau: Kai susiduriate su kognityviniu disonansu, svarbu būti geranoriškam ir supratingam sau pačiam. Priminkite sau, kad natūralu turėti prieštaringų įsitikinimų ir kad yra normalu klysti. Praktikuokite atjautą sau ir atleidimą sau, kad padėtumėte išspręsti konfliktą ir judėti į priekį.

Apibendrinant, kognityvinis disonansas yra įprasta ir natūrali psichologinė patirtis, kuri atsiranda, kai turime prieštaringų įsitikinimų, idėjų ar vertybių. Jis gali būti nemalonus ir sukelti neigiamų emocijų, tačiau yra keletas strategijų, kurios gali padėti su juo susidoroti. Keisdami savo elgesį, modifikuodami įsitikinimus, ieškodami daugiau informacijos, ieškodami paramos ir praktikuodami atjautą sau, galime išspręsti kognityvinį disonansą ir judėti į priekį.


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas