Eurolyga prieš FIBA
Kiekvienas gatvėje sutiktas Lietuvis paklaustas „kokia yra antroji Lietuvos religija“ atsakys – Krepšinis! Tai yra visiška tiesa, krepšinis Lietuvoje yra pats populiariausias sportas. Stipriai lenkiantis futbolą ir kitas pasaulyje populiaresnes už krepšinį sporto šakas.
Tokia situacija galėjo susiklostyti dėl mūsų istorijos, o taip pat ir Eurolyga dėl nuolatinių puikių mūsų krepšininkų pasiekimų, tačiau dabar Lietuvos krepšiniui iškilo grėsmė.
Tiesą sakant grėsmė iškilo ne tik Lietuvos krepšiniui, tačiau rimta kova drebina visą senąjį žemyną. FIBA – pasaulinė krepšinio federacija, įsivėlė į rimtą politinį ginčą su Eurolygos organizatoriais. Eurolyga yra stipriausia krepšinio lyga Europoje, todėl nenuostabu, kad jos organizatoriai ir šioje lygoje dalyvaujančios komandos neturėjo noro iškarto paklusti FIBA reikalavimams.
Tačiau, kad geriau suprasti visą situaciją, reikia suprasti, kuo skiriasi FIBA nuo Eurolygos.
-
FIBA
Tai pasaulinė krepšinio federacija įsikūrusi 1932 m. Ženevoje. Ją įkūrė aštuonios narės: Argentina, Čekoslovakija, Graikija, Italija, Latvija, Portugalija, Rumunija ir Šveicarija. Tačiau dabar FIBA vienija net 215 skirtingų šalių krepšinio federacijų. Pasaulinė krepšinio federacija yra atsakinga už žaidimo taisyklių pakeitimus, krepšinio salių ir inventoriaus techninių specifikacijų reguliavimą, atletų migravimą tarp regionų ir teisėjų skyrimą įvairiems turnyrams. FIBA taip pat organizuoja Krepšinio pasaulio čempionatą ir Europos krepšinio čempionatą. Žinoma ji organizuoja ir kitų keturių zonų (Afrikos, Amerikų, Azijos ir Okeanijos) krepšinio čempionatus. Taip pat FIBA yra sukūrė „Krepšinio čempionų lygą“, kuri yra tiesioginė Eurolygos konkurentė.
-
Eurolyga
Tai yra aukščiausio profesionalumo krepšinio turnyras Europoje. Jį organizuoja kompanija „Eurolygos Krepšinio kompanija“. Ši kompanija taip pat organizuoja ir Europos taurės turnyrą. Lietuvos klubai Kauno „Žalgiris“ ir Vilniaus „Lietuvos rytas“ daugelį metų dalyvauja šios kompanijos rengiamuose turnyruose. Tai yra Eurolyga visapusiškai naudinga klubams. Žaidžiant aukščiausio lygio turnyruose kyla žaidėjų meistriškumas, o taip pat gaunama žymiai didesnė finansinė nauda, nei žaidžiant tik vietos lygoje LKL (Lietuvos Krepšinio Lygoje).
Kova tarp pasaulinės krepšinio federacijos ir Eurolygos rengėjų įsiplieskė tuomet, kai dauguma klubų nepanoro dalyvauti FIBA rengiamame „Krepšinio čempionų lygos“ turnyre ir pareiškė norą verčiau likti Eurolygos ar Europos taurės turnyruose. Tačiau FIBA būdama tarptautinė organizacija, turi nepalyginamai daugiau politinių svertų, kuriais gali paveikti klubus nei Eurolygos organizatoriai.
FIBA organizuoja pasaulio ir Europos krepšinio čempionatus ir gali neleisti prisijungti prieš šio turnyro tų šalių nacionalinėms komandoms, kurių klubai pasirinko ne FIBA rengiamą turnyrą. Deja, nors tai atrodo kaip tikras šantažas, realybė yra šiek tiek kitokia. FIBA nedaro nieko neteisėto, nors Eurolygos organizatoriai ir kreipėsi į teismą, vargu ar jiems pavyks sustabdyti FIBA‘os buldozerį teisiniu būdu. Tam, kad Europos taurės ir Eurolygos čempionatai nenunyktų ir juose ir toliau varžytųsi geriausi Europos krepšinio klubai, Eurolygos krepšinio kompanijos vadovui reikės gerai pasukti galvą ir išsitraukti visus likusius kozirius, nes Europos šalių krepšinio federacijos, viena po kitos taip pat pradeda spausti savo krepšinio klubus.