Kaip įtraukti žuvį į savo mitybos racioną?

Įvairiose mitybos rekomendacijose sakoma, kad žuvį reikėtų valgyti bent du kartus per savaitę. Tuo tarpu į lietuviškas lėkštes žuvies patiekalai patenka kur kas rečiau nei norėtųsi. Žinoma, atmetus didžiąsias metų šventes, kuomet religijai prijaučiantys žmonės pasninkauja. Tuo metų laiku vidutinis lietuvis dažnai suvalgo daugiau žuvies nei per visus likusius metus. Bet vis tiek gerai, nes maždaug trečdalis žmonių visai nevalgo žuvies. Visi žinome, kad žuvis ir jūros gėrybės yra sveikas maistas, tačiau daugelis iš mūsų susiduriame su problema, nesugalvodami kaip skaniai ir lengvai įtraukti žuvį bei jūros gėrybes į maisto racioną.

Gruodis – tai vienintelis metų mėnuo, kai žuvies suvartojimas smarkiai išauga, o nuo sausio nukrenta iki labai vidutinio lygio ir toks išlieka visus metus iki kito gruodžio mėnesio. Juokingiausia, kad tik vieną gruodžio dieną kai kurie žmonės iš tikrųjų suvalgo daugiau žuvies nei per visus metus! 

Kodėl mes nevalgome žuvies tiek, kiek reikėtų?

Pirmiausia verta atsakyti į klausimą: kodėl nevalgote žuvies? Dažniausiai yra dvi pagrindinės priežastys: todėl, kad mums tai nepatinka ir mes nežinome, kaip skaniai paruošti žuvį. Kai kas vis dar mini aukštesnę žuvies kainą kaip argumentą, bet šį argumentą galima atremti ganėtinai lengvai. Pirma, nebūtina pirkti ypatingai brangių ir egzotinių žuvies produktų, sveikai mitybai tikra užteks tokių žuvų kaip silkė, sardinės ar rūkyta lašiša. Antra, pigiai galite nusipirkti tik labai prastos kokybės žuvies, kurios valgomumas yra abejotinas. 

Kaip paruošti žuvį, kad ji būtų skani?

Tai, kad nemokate ruošti žuvies – jau kita istorija. Žinoma, galima įdėti džiūvėsėlių, kiaušinio ir kepti kaip kiaulienos kotletą. Bet tokiu būdu labai sumažiname maistinę vertę. Geriau investuokite į gerą keptuvę arba elektrinį grilį. Taip pat visada geriau kepti, pvz., rankovėje – bus ir greita, ir švaru. Visa gudrybė yra tinkamai pagardinti žuvį, tačiau pagardinimas yra menas pats savaime.

Tačiau žuvies atveju citrinos, česnako ir petražolių pridėjimas tikrai tiks. Tai mano mėgstamiausias derinys, tinkantis beveik visoms jūros ,,būtybėms”. O internete tikrai rasite daug neįprastų receptų, pavyzdžiui, silkė su burokėliais. Išbandykite ir tikėtina, kad apsilaižysite pirštus.

Kartą per savaitę galite ruošti vieną žuvies patiekalą taip, kaip dar nebandėte. Už tokios užduoties atlikimą galite apdovanoti save. Jūsų atlygis gali būti, pavyzdžiui, gera kava, išvykimas pasivaikščioti į vietą, kurią seniai norėjote aplankyti, arba ko nors nupirkimas  sau. Jūs žinote, kas jus labiausiai motyvuos. Toks paskatinimas  leis į savo racioną įtraukti žuvį, o laikui bėgant tai taps įpročiu ir jokių papildomų motyvacijos priemonių  nebeprireiks.

Kaip savo organizmą papildyti naudingomis Omega-3 rūgštimis, jei jūs nemėgstate žuvies?

Žuvies ruošimo problema yra viena, tačiau daugeliui žmonių žuvies skonis visai nepatinka. Taip jau susiklostė, kad žuvis – mažiausiai mėgiamas produktas. Tikriausiai jokia kita maisto kategorija neturi tiek daug ,,priešininkų”. Tačiau jei nemėgstate žuvies, o organizmui reikia svarbių maistinių medžiagų, taip pat Omega-3 rūgščių, tuomet reikia ieškoti kitų sprendimų, padėsiančių sveikai maitintis.
Sveikatai itin naudingas jūros gėrybių įtraukimas į kasdieninę mitybą, o tai maisto produktai, kuriuos mėgsta net ir tie, kurie žuvies valgyti nėra linkę. Šis sveikas maistas pasižymi itin vertingomis maistinėmis medžiagomis. Be to, skirtingų jūros gėrybių skonis skiriasi, todėl tikrai ką nors pritaikysite savo skoniui. Midijos, šukutės, austrės, kalmarai, krevetės, aštuonkojai iš fishwish.eu – viskas yra sveika ir skanu.


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas