Kokia GPS įrenginių nauda žemės ūkyje?

GPS palydovinė navigacijos sistema (Global Positioning System) sėkmingai įžengė į visas šiuolaikinio žmogaus gyvenimo sritis. Už šios technologijos sėkmės slypi daug privalumų, kuriuos tokio tipo įrenginiai siūlo savo vartotojams. Pagrindiniai, visų pirma, yra laiko taupymas ir transporto priemonės judėjimo išlaidų sumažinimas dėl tikslaus vairavimo.

Dėl tokių navigacijos prietaisų savybių jie taip pat buvo pritaikyti lauko gamyboje, kuri pasitarnauja tiksliojo ūkininkavimo sistemai. Tai technologija, kurios metu žemės ūkio technika yra tiksliai valdoma lauke dėka signalo iš palydovo, skriejančio aplink Žemę. Šioje sistemoje žemės ūkio įrankiai automatiškai reguliuoja įterpiamas trąšų ir pesticidų dozes pagal dirvožemio derlingumo žemėlapius. Papildomas tokių sprendimų privalumas yra galimybė stebėti mašinų veikimą:

  • kuro deginimą, pateikiant ataskaitas apie dabartines jo sąnaudas, palyginti su tam tikro mašinos modelio, pvz., traktoriaus, standartinėmis charakteristikomis;
  • tikslaus, individualiai parengto skaitmeninio lauko žemėlapio iliustracijos kūrimas;
  • duomenų išsaugojimas ateities darbams (fiksuojamos dirbamos žemės ribos, kliūtys ir pan.).

Mašinų išdėstymas lauke

Praktiškai mažiausiai sudėtingas mašinų padėties nustatymo lauke sistemas sudaro ant traktoriaus stogo sumontuota antena ir lietimui jautrus navigacijos skydelis. Priklausomai nuo konstrukcijos, antena gali priimti palydovinius signalus iš GPS (JAV), GLONASS (Rusijos) ir GALILEO (Europos) sistemų. Navigacijos moduliai sumontuoti traktoriaus prietaisų skydelio kabinoje. Jie gauna iš antenos gaunamą signalą, informuojantį apie optimalų maršrutą per informaciją ekrane arba LED juostelėje. Brangesnėse sistemose, įvedus plantacijos duomenis ir atitinkamą kalibravimą, ant traktoriaus vairo kolonėlės sumontuotų įrenginių dėka GPS moduliai visiškai kontroliuoja transporto priemonės judėjimą.

Tikslus trąšų dozavimas

Norint taikyti tiksliojo ūkininkavimo principus, neužtenka vien tik GPS technologija pagrįstų įrenginių įdiegimo. Kitas šios technologijos diegimo etapas dažniausiai yra tikslus lauko paviršiaus matavimas ir dirvožemio reakcijos, maisto medžiagų kiekis, t.y. fosforo, magnio ir kalio, analizė. Atliekant šiuos matavimus, ūkininkas priverstas naudotis palydovine navigacija, nes tai leis sukurti elektroninį dirvožemio derlingumo ir pH žemėlapį. Į kompiuterį traktoriaus kabinos viduje įvestas žemėlapis leidžia perduoti informaciją apie dirvos būklę konkrečioje lauko vietoje ir kt.

Kruopštus augalų apsaugos produktų naudojimas

Bendradarbiaujant su tinkamai pritaikytu ir sukalibruotu purkštuvu, naudojant palydovinę navigaciją, galima tiksliai atlikti augalų apsaugą dėl galimybės įjungti ir išjungti atskiras galvutes ant sijos, taip padedant sutaupyti resursų ir dirbti efektyviau. Praktiškai, purškiant pagal GPS padėtį, kompiuteris įjungia arba išjungia atskiras sijos galvutes, kuriose sumontuoti specialūs elektra valdomi vožtuvai.

GPS sistemos įrengimo mašinose išlaidos

Analizuojant išlaidas, susijusias su įrangos pritaikymu tiksliojo ūkininkavimo principais grįstuose ūkiuose, reikia konstatuoti, kad mašinų padėties nustatymo sistemų kainos lauke priklauso nuo sistemos sudėtingumo ir tikslumo lygio, kurį norime pasiekti vairuojant. Paprasčiausios lauko navigacijos dažnai yra sukonstruotos automobilinių prietaisų pagrindu ir kainuoja kiek pigiau nei likusios. Tai nešiojami įrenginiai, susidedantys tik iš modulio ir antenos, užtikrinantys tikslumą iki 30 cm. Tačiau naudojant pažangesnius įrenginius, kurie automatiškai koreguoja agregato važiavimo kelią, įrenginių kainos gali svyruoti kur kas daugiau. Bet už šią kainą gaunate ypatingą tikslumą ir darbo rezultatų našumą. 
Navigacijos žemės ūkiui kaina priklauso nuo gamintojo, įrenginio kokybės, atliekamų funkcijų ir panašių niuansų.


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas