COVID-19 koronavirusas: ką apie jį žinome

COVID-19 yra kvėpavimo takų liga, kuri gali plisti nuo žmogaus žmogui. Tai infekcinė liga, kurią sukelia neseniai atrastas koronavirusas. Virusas daugiausia plinta oro lašeliniu būdu, kuomet užsikrėtęs asmuo kosėja ar čiaudi. Šis naujas virusas ir jo sukeliama liga nebuvo žinomi iki protrūkio pradžios Uhane, Kinijoje, 2019 m. gruodžio mėn.

Kalbant apie COVID-19, tikslingiausia jį taip ir vadinti, kadangi koronavirusai iš tikrųjų yra didelė virusų šeima, galinti sukelti įvairias ligas tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams. Tai reiškia, kad yra daug daugiau skirtingų koronavirusų, su kuriais žmonėms jau teko susidurti iki COVID-19 protrūkio. Taip pat yra žinoma, kad žmonėms keli koronavirusai sukelia įvairias kvėpavimo takų infekcijas – nuo paprasto peršalimo iki sunkesnių ligų, tokių kaip Artimųjų Rytų respiracinis sindromas (ARRS, angl. MERS) ir sunkus ūminis respiracinis sindromas (SARS-CoV-2). Tuo tarpu naujausias atrastas koronavirusas sukelia koronavirusinę ligą COVID-19.

COVID-19 simptomai

Kai kurie gripo ir COVID-19 simptomai yra panašūs, todėl šias ligas sunku atskirti vien pagal simptomus. Atlikus tyrimą galima nustatyti, ar sergate gripu, ar šiuo virusu. Šie simptomai gali pasireikšti praėjus 2-14 dienų po kontakto su virusu. Žmonėms, kurie užsikrečia, paprastai pasireiškia šie simptomai (visi arba tik dalis):

 • Karščiavimas arba šaltkrėtis;
 • Kosulys;
 • Gerklės skausmas;
 • Nosies užsikimšimas arba sloga;
 • Raumenų ar kūno skausmai;
 • Skonio ar kvapo praradimas;
 • Galvos skausmas;
 • Nuovargis;
 • Dusulys arba pasunkėjęs kvėpavimas;
 • Pykinimas arba vėmimas;
 • Viduriavimas;
 • Kiti simptomai.

Jei jaučiate, kad pasireiškia minėti simptomai, turėtumėte susisiekti su savo gydytoju arba vietos klinika. Tuo tarpu, jei pasunkėja kvėpavimas, prasideda dusulys, nuolatos skauda krūtinę, nesiorientuojama aplinkoje, pamėla lūpos ar veidas, nedelsiant reikėtų kviesti greitąją pagalbą. Žinoma, tai nėra vieninteliai simptomai, dėl kurių reikėtų kreiptis į medikus. Todėl turite suprasti, kad dėl bet kokių kitų sunkių ar jums nerimą keliančių simptomų taip pat visuomet turėtumėte kreiptis į gydytoją.

Ar reikia atlikti COVID-19 tyrimą

Jei jums pasireiškė COVID-19 simptomai arba kontaktavote su virusu sergančiu asmeniu, galite pasitikrinti nuvykę į COVID-19 testavimo vietą. Taip pat galite kreiptis į savo gydytoją, polikliniką ar ligoninę, kurioje dirbantys specialiai nukreips jus teisinga linkme ir nurodys, į ką turėtumėte kreiptis dėl viruso testo.

Greitieji COVID-19 testai

Jei gavote nurodymą dėl tam tikrų medicininių paslaugų kreiptis į gydymo įstaigą, prieš eidami į bet kurią polikliniką, privačią kliniką ar ligoninę, būtinai laikykitės visų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo saugumo reikalavimų ir taisyklių. Paprastai jūsų gali būti prašoma atlikti greitąjį COVID-19 testą, kad būtų įsitikinta, ar jūs nesergate šiuo koronavirusu. Kokią tvarką taiko konkreti klinika, turėtumėte išsiaiškinti iš anksto, apsilankę jos svetainėje arba susisiekę tiesiogiai.


SATELITAS.LT - Nemokamas straipsnių talpinimas